ENERGETSKE REŠITVE

Energetska izkaznica je dokument, ki vsebuje informacije o energetski učinkovitosti določene stavbe ali stanovanjske enote. Ta dokument ponuja pregled o tem, kako učinkovito stavba uporablja energijo in pomaga lastnikom ali kupcem bolje razumeti, koliko energije bo stavba porabila za ogrevanje, hlajenje, osvetlitev in druge energetske potrebe.

ENERGETSKE REŠITVE

Potrebujete izdelavo energetske izkaznice, energetski pregled stavbe ali izračun korekcijskih faktorjev? Tukaj smo za vas.

IZDELAVA ENERGETSKIH IZKAZNIC

Z našimi licenciranimi strokovnjaki za izdelavo energetskih izkaznic strankam svetujemo, opravimo oglede in meritve stavb ter izdamo energetsko izkaznico skupaj s priporočenimi ukrepi za izboljšave energetskih učinkovitosti stavbe.

V zadnjih letih smo postali eno izmed vodilnih podjetij na tem področju in v povezavi z našimi poslovnimi partnerji, bankami, državo in večjimi nepremičninskimi družbami izdelali in izdali več tisoč energetskih izkaznic.

Za ta namen smo v podjetju skupaj s strokovnjaki razvili spletno in prilagojeno mobilno aplikacijo, ki uporabnikom omogoča hitrejše zbiranje podatkov, ki so pomembni za izdelavo energetske izkaznice za stanovanje. S tem smo posledično optimizirali in zmanjšali stroške izdelave energetske izkaznice.

ENERGETSKI PREGLED

Energetski pregled je podroben zajem energetskih podatkov o delovanju stavbe, njihova analiza z namenom predlagati ustrezne ukrepe za izboljšanje energetskega delovanja stavbe.

 

Pristop pri izdelavi posameznega energetskega pregleda:

  • energetski pregled celotnega podjetja, ustanove oziroma večstanovanjske stavbe (makroanaliza);
  • energetski pregled posameznih tehnoloških poti ali energetskih sklopov;
  • energetski pregled posameznih strojev in naprav oziroma delov stavb (mikroanaliza).

 

Postopek pri energetskem pregledu:

  • analiza energetskega stanja in upravljanja z energijo;
  • obravnavanje možnih ukrepov učinkovite rabe energije;
  • analiza izbranih ukrepov učinkovite rabe energije;
  • poročilo o energetskem pregledu;
  • predstavitev energetskega pregleda.

IZRAČUN KOREKCIJSKIH FAKTORJEV

Z veljavnostjo novega pravilnika oz. dopolnitvijo le tega je na področju obračuna toplote za potrebe ogrevanja stanovanj s skupnim sistemom ogrevanja prišlo do določenih sprememb. Korekturne faktorje je s spremembo pravilnika potrebno računsko določiti. Preden je v veljavo vstopil omenjen pravilnik je njegov predhodnik dovoljeval določitev korekturnih faktorjev na podlagi izkušenj in ocen, navadno s strani izvajalca delitve stroškov ogrevanja. Določitev korekturnih faktorjev je bila v tem primeru subjektivna, novi pravilnik pa zagotavlja objektivnost pri določitvi faktorjev.

Z določitvijo korekturnih faktorjev se stroški ogrevanja med posamezne stanovanjske enote s skupim sistemom ogrevanja obračunajo realnejše. Del končnega obračuna temelji na dejanski porabi posameznega stanovanja oz. uporabnika, del končnega obračuna pa je povzet glede na ˝karakteristike˝ posamezne stanovanjske enote. V večstanovanjskem objektu je navadno več različnih tipov stanovanj. Že glede na samo kvadraturo in prostornino se stanovanja med seboj razlikujejo. Poleg tega so stanovanja med seboj različno orientirana glede na smeri neba in se med seboj razlikujejo tudi glede na površino zunanjega ovoja (površina fasade, površine oken, površine strehe,…), skozi katerega prihaja do toplotnih izgub. Stanovanja orientirana proti jugu in zahodu imajo več toplotnih dobitkov (infrardečega sončnega sevanja) od stanovanj orientiranih na sever ali vzhod.

Razmerja med površinami stanovanj, bruto in neto volumni ter površinami zunanjih konstrukcij definirajo potrebe posameznih stanovanj po energiji potrebni za ogrevanje oz. toplotne izgube skozi ovoj stavbe. Dejanska poraba in končni obračun v veliki meri temeljita tudi na navadah uporabnikov stanovanj.

Razlike v porabi toplote za potrebe ogrevanja varirajo tudi zaradi različnih temperatur po prostorih, katere si uporabnik regulira glede na lastne potrebe in bivanjsko ugodje, ki mu ustreza.

V tem sklopu še

Razvoj

RAZVOJ V podjetju smo zavezani k stalnemu...

Senzorika

SENZORIKA Senzorika in monitoring strešnih sistemov lahko...

ELD

UPRAVLJANJE IN VZDRŽEVANJE STREH Upravljanje in redno...

Controlit

CONTROLIT Vgradnja elektroprevodnega sloja pod električno neprevodno...

Tigatech

TIGATECH Strešni varnostni sistem proti padcem v...